Činjenice koje vaš šef treba da zna o astmi
Sve više lekara govori o stresu kao uzročniku mnogih zdravstvenih problema i bolesti. Astma i druge atopijske bolesti spadaju u jedne od njih.
Sada je to i dokazano.
Nakon višegodišnjeg istraživanja, naučnici sa Univerziteta u Hajdelbergu dokazali su da je baš stres jedan od ključnih okidača pojave astme u zrelijoj dobi. Testiranja, koja su uključila zaposlene odrasle osobe od 40 do 65 godina, dokazala su da je rizik od nastanka astme povećan čak za 40%.
Astma i stres
Pored inhalacionih alergena, alergena iz prirode, alergena životinjskog porekla i alergena iz hrane, postoje mnogi drugi iritanti koji mogu aktivirati simptome astme. Neki od njih su: spoljni mirisi i parfemi, boje ili lakovi, duvanski dim, para od kuvanja, sredstva za čišćenje, paljevina, aerosol sprejevi, prašina, prašina od krede, promene vremena, virusne infekcije, gorušica, energično igranje i vežbanje, lekovi, duže plakanje ili smejanje, hladan vazduh, dodaci u hrani/aditivi/sulfati/boje.
Međutim, stres spada u sve češće okidače, kako kod dece, tako i kod odraslih.
Brz tempo života postao je svakodnevica savremenog načina življenja. To uključuje jurnjavu za novcem i društvenim statusom, ali i nedovoljno bavljenje samim sobom i manjak opuštanja.
Glavni izazivači stresa su: smrt u porodici, razvod, bolest, hipoteka, rođenje bebe, bračne svađe, seksualni problemi, penzija, preseljenje, ali veliki udeo u razvoju stresa ima i radno okruženje.
Šta to utiče na razvoj stresa i astme u radnom okruženju, a što su nemački naučnici izdvojili?
Okidači stresa i astme u radnom okruženju
Naučnici su istraživali uslove za rad i radno okruženje pacijenata i ustanovili da razvoju astme najviše pogoduju:
- prekovremeni rad
- stres
- kratke pauze
- loši uslovi na radnom mestu
- skraćeno vreme za odmor
- pritisak od strane klijenata ili poslodavaca
- rad u uslovima koji uključuje druge iritante/okidače alergija.
Studija je dokazala da su najgore prošli oni zaposleni koji su posao nosili kući. Njihov organizam se nije odmarao i oporavljao od stresa, već ga je samo nagomilavao. Nastavak rada posle radnog vremena ili razmišljanje o poslovnim poduhvatima dovodi do još veće napetosti i neotpornosti organizma u borbi protiv upalnih procesa.
Kako je astma atopijsko oboljenje svi ovi uslovi koji su dovodili do pojave astme, mogu se preneti i na pojavu bilo kojeg atopijskog problema: alergijskog rinitisa, alergija na hranu ili atopijskog dermatitisa.
Simptomi astme
Praćenje simptoma astme je naročito važno u kontoli ove bolesti. Tabelu praćenja simptoma možete preuzeti ovde: DNEVNIK PRAĆENJA SIMPTOMA ASTME.
Najčešći simptomi astme su:
- kašljanje
- šištanje
- ubrzano disanje/kratak dah
- stegnutost/bol u grudima
- zamor
- tromost
- bledilo
- loš san
- uznemirenost
- znojenje
Kako se izboriti sa stresom?
Na stres možete uticati raznim tehnikama opuštanja i smirivanja: odmorite se, duboko dišite, meditirajte, izađite na svež vazduh, prošetajte, opustite se uz omiljeni film, knjigu, boravite uz vodu ili koristite neke nove igračke koje pomažu u smirivanju.
Iako je stres jedan od uzroka razvoja astme, ne zaboravite da mnogi drugi iritanti mogu pogoršati stanje ove atopijske bolesti.
Izvor: novosti.rs