Da li nam je prečišćivač vazduha neophodan?
Vazduh je već duže vreme u žiži javnosti. Da li je zagađen, koliko je zagađen, šta ga zagađuje i slična pitanja svakodnevno susrećemo u medijima. Jedno od pitanja koje je nama postalo značajno je: Ako je vazduh napolju zagađen, kakvo je stanje u našim domovima i kancelarijama? Verovatno ste već čuli da osobe sa alergijama, alergijskim rinitisom, atopijskim dermatitisom i astmom (ali i drugi hronični bolesnici) reaguju na alergene iz vazduha na koje imaju alergiju i neophodno je da ih izbegavaju, a često osećaju pogoršanje simptoma svojih oboljenja kada je kvalitet vazduha loš.
Kada su alergeni u vazduhu u pitanju, najčešće se pomisli na polen, eventualno na najčešće kućne alergene – prašinu i grinje, ali postoji mnogo uzroka alergijskih sipmtoma o kojima se skoro uopšte i ne govori. Jedni od njih su spoljašnjeg porekla i javljaju se periodično, dok se drugi nalaze uvek u našem okruženju. Ono što zabrinjava su naučna istraživanja koja pokazuju da vazduh u zatvorenom prostoru često može da bude zagađeniji od zagađenog vazduha napolju, što ima i veće štetne posledice po naše zdravlje, pogotovo kada sagledamo koliko realno vremena provodimo u zatvorenom prostoru.
Prema istraživanjima Američke fondacije za astmu i alergije, kao i Evropske federacije za alergijska i plućna oboljenja, čije je Udruženje “Alergija i ja” član, dugotrajno izlaganje zagađenom vazduhu u zatvorenom može rezultirati razvojem respiratornih bolesti, pogoršati alergiju i hronične respiratorne bolesti.
Oko 10-15% novih slučajeva dečje astme u Evropi može se pripisati izloženosti vlazi i buđi u zatvorenom.Generalno, deca koja žive u nezdravoj klimi u zatvorenom imaju znatno veću verovatnoću da dobiju ekcem, alergiju, astmu i loše zdravstveno stanje disajnih puteva.
Kako pročistiti vazduh u zatvorenom prostoru?
Kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru zavisi od više elemenata. Svakako da zagađen vazduh spolja spada u dežurne krivce, zatim su tu uglavnom poznati kućni alergeni (prašina, grinje, buđ), međutim tu se nalaze i različiti materijali i supstance koje se koriste u proizvodnji nameštaja, građevinskom materijalu, bojama za zidove (npr. formaldehid, radon), hemijska sredstva za čišćenje i elektromagnetna zračenja koja emituju svi električni uređaji u našoj kući ili radnom prostoru, a čiji uticaj zanemarujemo. Na neke od navedenih zagađivača ne možemo mnogo da utičemo sami, ipak možemo nešto da učinimo da bar u našim domovima obezbedimo sigurno mesto bez alergena.
Zbog toga su aparati za čišćenje vazduha sve popularniji i jedan od traženijih proizvoda od prošle godine kada je zabeleženo veliko zagađenje vazduha, takođe i velika koncentracija polena drveća i trave kao i ambrozije u vazduhu.
Pisali smo dosta o tome kako očistiti kuću od alergena u Nedelji kućnih alergena, ipak je ostalo dosta pitanja u vezi prečišćivača vazduha i na njih ćemo sada odgovoriti.
Šta prečišćivači vazduha u stvari rade?
Prečišćivači vazduha su veoma korisni u smanjenju prašine, grinja, buđi, čiji je uticaj na simptome alergija, pored aeročestica, najviše prisutan od jeseni i tokom zimskih meseci. Prečišćivači vazduha:
- kontrolišu čestice aerozagađenja tokom cele godine
- uklanjaju mikročestice i bakterije iz vazduha
- uništavaju polene (drveća, trave, korova) od proleća do jeseni
- utiču na smanjenje prašine u prostorijama tokom cele godine
- redukuju razmnožavanje grinja
- podižu kvalitet vazduha
- smanjuju simptome alergija
- ublažavaju tegobe kod astme
- pogoduju koži zahvaćenoj ekcemom
- utiču na sprečavanje razvoja alergijskog marša
- neutrališu mirise koji su potencijalni iritansi kod osoba sa alergijama
- sprečavaju nastanak i širenje drugih bolesti
Kako rade prečišćivači vazduha?
Prečišćivači vazduha obično se sastoje od jednog ili više filtera i ventilatora koji usisava i cirkuliše vazduh. Dok se vazduh kreće kroz filter, zagađivači i čestice se hvataju, a čisti vazduh istiskuje nazad u životni prostor. Uglavnom su filteri napravljeni od papira, vlakana (često fiberglasa) ili mreže. Ono što treba zapamtiti je da filteri imaju određeni vek trajanja nakon čega ih treba zameniti da bi bili efikasni.
Svi aparati za prečišćavanje vazduha u stvari koriste neku od četiri osnovna tipa tehnologije filtriranja vazduha.
HEPA filter
High Efficiency Particulate Air ili HEPA filter je najefikasniji tip filtera. Treba obratiti pažnju da li ima oznaku “True HEPA Filter”, jer samo takav filter garantuje uklanjanje 99.97% svih mikroskopskih čestica pa i onih najmanjih veličine 0.3 mikrona.
Ostali tipovi filtera koji koriste termin “HEPA-type” ili “HEPA-like” su manje efikasni i mogu uklanjati samo čestice veličine do 2.5 mikrona.
Da biste imali realnu predstavu šta to znači, pogledajte grafikon:
Prednosti HEPA filtera su:
- Uklanja prašinu, grinje, perut, polen, buđ, neke bakterije i ostale glavne alergene u zatvorenom prostoru.
- Ne dozvoljava da zagađivači vazduha koji su dospeli u filter budu ispušteni nazad u vazduh zbog elektrostatičkog naboja.
- Ne proizvodi ozon i štetne nusproizvode.
Nedostaci HEPA filtera:
- Ne može ukloniti mirise, gasove, hemijska isparenja, isparljiva organska jedinjenja, dim od cigareta i ultramale čestice, viruse i mikrobe (0,01 mikrona i manje).
- HEPA filteri rade pasivno. Zahtevaju ventilator koji će zarobiti zagađujuće čestice, a ventilator može biti bučan.
- Bakterije i virusi zarobljeni u filteru mogu se u njemu razmnožavati.
Zbog ovih nedostataka, aparati za prečišćavanje vazduha uz HEPA filter obično koriste i neku dopunsku tehnologiju:
- Filter vazduha sa aktivnim ugljem može ukloniti gasove, isparenja i dim od cigareta koji su prošli kroz HEPA filter.
- Jonizator vazduha proaktivno koristi magnetski naboj da bi slepio vrlo fine čestice zajedno, čineći ih dovoljno velikim da ih HEPA filter zadrži.
- Germicidna UV lampa ubija viruse i mikrobe i vrši prevenciju razmnožavanja mikroorganizama u HEPA filteru.
- Ozonizator vazduha je sposoban da ukloni mirise koji prolaze kroz HEPA filter nedetektovano.
Jonska Filtracija
Ova tehnologija prečišćavanja vazduha deluje tako što emituje oblak naelektrisanih jona u vazduh koji se vežu za zagađivače vazuduha. Ovaj proces prisiljava zagađivače da padnu na pod i obližnje površine.
Neki jonski prečišćivači vazduha sadrže elktrostatičke pločice koje privlače pale čestice i uklanjaju ih iz prostorije. Ovaj proces uklanja ultramale čestice veličine do 0.01 mikron.
Prednosti jonske filtracije:
- Može ukloniti prašinu, polen, spore plesni, glivice, ispariva organska jedinjenja, neke vrste virusa i bakterija, vidljiv dim.
- Lako se održava jer ne zahteva skupe zamene filtera, što ga čini pristupačnijim od aparata za prečišćavanje vazduha sa HEPA filterom.
- Ne koristi ventilator te ne stvara buku.
Nedostaci jonske filtracije:
- Zagađivači ostaju u prostoriji na podu i ostalim površinama sve dok se ne sakupe elektrostatickom pločicom.
- Kolekcija elektrostatičkih ploča zahteva održavanje (mora se redovno prati sa vodom i sapunom).
- Ne uklanja neprijatne mirise.
- Pri radu oslobađa malu količinu ozona koji može biti iritans za astmu ili respratorne probleme.
Karbonski filter
Ovaj tip filtera koristi poseban oblik aktivnog uglja koji se sastoji od miliona sitnih upijajućih pora. Ove pore stvaraju veliku površinu koja je odlična za filtriranje isparenja, gasova i neprijatnih mirisa. Karbonski filteri se ne koriste za uklanjanje zagađujućih čestica koje mogu uzrokovati zdravstvene probleme, ali mogu ukloniti mirise i dati osećaj svežine i čistoće.
Prednosti karbonskog filtera:
- Uklanja hemijska i gasna isparenja, neprijatne mirise, mirise kućnjih ljubimaca, dima cigarete, kuvanja, farbanja i čišćenja.
- Održava miris prostorije svežim.
- Uhvaćene zagađivače ne vraća nazad u vazduh.
- Ne proizvodi ozon ili štetne nusproizvode.
- Zamena filtera nije skupa.
Nedostaci karbonskog filtera:
- Ne uklanja efikasno prašinu i ostale alergene.
- Ne hvata efikasno bakterije i viruse.
- Zahteva ventilator koji će da usisava vazduh kako bi filter zarobio zagađivače vazduha.
- Ako se koristi svakodnevno brzo se prlja, filter gubi svoju efikasnost i potrebno je da bude zamenjen.
Ultaljubičasta (UV) Svetlost
Za razliku od ostalih UV tehnologija emituje nevidljivu svetlost koja eliminiše zagađivače. UV svetlost se nalazi unutar prečišćivača vazduha i ne oslobađa se u prostoriju. Prečišćivač vazduha sa ovom tehnologijom koristi UV-C opseg Ultaljubičastog spektra potpuno bezbednog za ljude i ne izaziva nikakve neželjene efekte. Njegov glavni adut je taj što ubija bakterije i viruse unutar prostorije uništavajući njihovu DNK strukturu. Krajnji rezultat je sterilisano i čisto okriženje.
Predosti ultraljubičaste svetlosti:
- Uklanja viruse, bakterije i mikrobe.
- UV svetlost traje hiljadama sati i retko je potrebna zamena, stvara sterilno okruženje, nepovoljno za razvoj klica koje su odgovorne za nastanak bolesti.
Nedostaci ultraljubičaste svetlosti:
- Ne može se kupiti kao samostalni uređaj već uvek dopunjuje uređaje sa HEPA ili jonskom filtracijom vazduha.
Da li je prečišćivač vazduha neophodan?
Ulaganje u prečišćivač danas u našoj zemlji deluje kao velika investicija, ali s obzirom na to da u svom domu provodimo više od 80% vremena, a da je izloženost alergenima i zagađivačima visoka, možda bi na to trebalo da gledamo kao ulaganje u zdravlje. Ovo je posebno tačno za rizične grupe, kao što su osobe sa alergijskim oboljenjima.
Aparati za prečišćavanje vazduha mogu biti rešenje za čist vazduh u našim domaćinstvima i radnim prostorima.
Kako mnogim domovima nedostaje adekvatna ventilacija, direktna sunčeva svetlost i dobra izolacija dolazi do taloženja zagađujućih čestica, pa njihova koncentracija u nekim zatvorenim prostorima može biti i do 5 puta veća nego u spoljašnjoj sredini. Prečišćivači vazduha ublažavaju pa čak i sprečavaju mnoge posledice koje koncentracija zagađujućih čestica u zatvorenom prostoru može prouzrokovati.
Kvalitetni prečišćivač vazduha sa pravim HEPA filterom može prečistiti čak 99% svih zagađivača u vazduhu koji bi u suprotnom dospeli u pluća i jesu odlična investicija za naše zdravlje.
Tekst: Tijana Stupljanin, Nacionalno udruženje “Alergija i ja”
Izvori: Ekospark, Svet zdravlja, EFA, Goodhousekeeping