Alternativne užine za decu sa alergijom na mleko

alergija na mleko

Alergija na mleko je jedna od najčešćih alergija koje se javljaju u prvim mesecima života bebe. Mleko je i prva namirnica koju beba konzumira. Odmah da razjasnimo da alergija na mleko nije isto što i intolerancija na laktozu. Laktoza je mlečni šećer koji određeni ljudi teško vare i kod intolerancije na laktozu mogu se konzumirati mlečni proizvodi samo bez laktoze. Alergija na mleko je imunološka reakcija na proteine iz mleka. Dve glavne komponente mleka su surutka i kazein. Alergija može postojati na jedan ili više proteina mleka, a reakcije mogu biti od blažih pa do opasnih po život.

Kako izgleda alergija na mleko?

Mleko se sastoji od 80% kazeina i 20% surutke. Kazein je zgrušani deo koji nastaje kada se mleko usiri. Kazein je termostabilan protein i najvažniji alergen u siru. Surutka je tečni deo koji je ostao posle zgrušavanja mleka. Surutka sadrži uglavnom alfa laktalbumin i beta laktalbumin, koji deluju kao mogući alergeni.

Alergija na proteine mleka može da izazove anafilaksu, najopasniju alergijsku reakciju koja može dovesti do smrtnog ishoda, pa sa ovom alergijom nema šale! Kod alergije na mleko potrebno je izbegavati sve mlečne proizvode nekada i u tragovima. Zatim, u dogovoru sa lekarom i u zavisnosti od celokupne kliničke slike konkretnog slučaja, polako se ponovo uvodi mleko, odnosno mlečni proizvodi, na način koji će vam lekar objasniti.

Simptomi alergije na mleko se razlikuju i mogu se javiti odmah nakon konzumiranja mleka, ali i posle nekoliko sati, pa čak i nekoliko dana posle uzimanja mleka ili mlečnih proizvoda.

  1. Osip-koprivnjača, otežano disanje, povraćanje su simptomi koji nam vrlo brzo otkrivaju ovu alergiju, jer se javljaju odmah nakon ili u toku konzumiranja jela sa mlekom.
  2. Mekana stolica koja može da sadrži i krv, dijareja, stomači grčevi, kašljanje i otežano disanje, curenje iz nosa, staklaste oči, osip koji svrbi, često se javlja oko usana, grčevi ili kolike kod beba (učestalo javljanje bolova i jakog i neutešnog plača) su simptomi koji se javljaju u toku nekoliko sati od unosa proteina mleka.
  3. Česte kolike, uporna dijareja, povraćanje, bol u stomaku, osip, ekcem, učestalo curenje iz nosa, zapušeni disajni putevi, kašljanje, ponavljani bronhitis, česte prehlade, upale sinusa i upale uha, voda u ušima, zastoj u rastu su simptomi koji se mogu javiti i par dana posle uzimanja mleka, pa se često ne povežu sa alergijom.

Veoma dobra vest je da u velikom broju slučajeva, sazrevanjem digestivnog trakta, deca prerastu alergiju na laktalbumin obično oko treće do pete godine života, ali zbog strukture molekula kazeina alergija na kazein može da bude i doživotna.

Kako osmisliti užinu detetu koje ne sme mleko?

Mala deca, a još više deca koja intenzivno rastu, prema preporukama nutricionista treba da imaju tri glavna obroka i dve užine. Često se maloj deci baš za tu užinu daje neki keks ili palačinka sa mlekom, pita ili projica sa jogurtom, sećam se da je moje dete negde oko prve godine nonstop jela kiselo mleko!

Pored očiglednih proizvoda u kojima očekujemo mlečne proteine (mleko, sir, puter, sladoled), treba znati da se mlečni proteini mogu naći i na neočekivanim mestima, kao što su: bombone, mesne prerađevine, razni šejkovi, pohovani proizvodi…

S obzirom da su roditelji najzauzetiji što su deca manja, daćemo vam nekoliko predloga za ukusne i hranljive užine kod kojih ne morate da brinete o alergiji na mleko.

alergija na mleko

Predlozi užine za decu sa alergijom na mleko

Ukoliko volite slanu užinu, predlažemo da napravite štapiće od povrća sa humusom. Ovo je hranljivo i brzo jelo koje je istovremeno lepo na izgled. Izaberete povrće, dolaze u obzir krastavac, paprika, šargarepa, stabljika celera, mladi luk ili šta god volite, isečete ih na tanke štapiće, tako će deci biti najzanimljivije, a poslužite ih ili sa gotovim humusom iz teglice dmBio namaz humus natur li napravite sami humus od leblebija iz teglice dmBio sterilisana leblebija.

Još jedna slana užina mogu biti krekeri sa semenkama i namaz od povrća. Krekere pravimo sa 200 g ovsenih sitnih pahuljica, 125 ml maslinovog ulja, 2 dl tople vode, po 50 g lanenih, suncokretovih i bundevinih semenki, 1 kašikom praška za pecivo, 1 kašičicom soli. Smesu stavite između dva pek papira, razvijete i isečete na željeni oblik. Peče se 20 minuta na 200 stepeni i služi uz neki od namaza sa povrćem dmBio namaz plavi patlidžan ili dmBio krem namaz paprika čili a za one koji vole egzotične ukuse tu je dmBio mešani namaz sa papajom, mangom, karijem.

Slani mafini od palente su naš sledeći predlog slane užine. Recept je fleksibilan pa svako može da ga prilagodi svom ukusu i potrebi. U osnovi je 1 šolja brašna po izboru (dmBio integralno speltino brašno,  bezglutenska mešavina ili pirinčano brašno), 1 šolja dmBio palenta 1 dmBio prašak za pecivo, 1 kašičica soli, ½ čaše ulja, 1 čaša kisele vode i 2-3 jaja (umesto jaja može da se narenda na sitno jedna manja tikvica). U ovu smesu mogu da se dodaju začini, slaninica ili šunka, veganski sir, seckani kiseli krastavčići ili paprika. Služe se uz šolju biljnog mleka ili čaja.

Tortilje od dmBio crvenog sočiva pravite kada želite više biljnih proteina da unesete u ishranu. Sočivo operete (1 šolja) i potopite u vodu (2 šolje) na minimum 6 sati u blago poklopljenoj posudi, najbolje je potopiti ga veče pre pripreme i ostaviti u frižideru. Sočivo ne cedite, već samo sve premestite u blender ili multipraktik i dodate prstohvat soli. Blenirajte dok ne dobijete kremastu, ujednačenu masu. Za pečenje će vam trebati tiganj za palačinke koji se ne lepi, jer se ove tortilje izrazito lepe za podlogu! Obavezno nauljite tiganj i kašikom razmažete smesu, jer je gušća od klasičnih palačinki. Filujete ili sa slanim ili sa slatkim namazima koje smo već pominjali ovde u tekstu.

Puding od banane i kakaoa sa sušenom bananom ili kokosom, je zanimljiva užina, treba da odstoji par sati u zamrzivaču tako da uzmete i to u obzir kod planiranja obroka. Sprema se u multipraktiku (može i sa štapnim mikserom), zrele 2 banane i 2-3 pune kašike kakaoa umutite, zatim stavite u kalupe po želji i na 1-2 sata u zamrzivač. Pred služenje izvadite iz zamrzivača i pospite dmBio banana čips ili dmBio sušeni  kokos u listićima.

Čoko-mafin od gotove dmBio praškasta smeša za pripremu čokoladnih kolačića, pravi se prema uputstvu sa kesice, može se peći kao kolač, u kalupu za hleb, ali za užinu su najpraktičniji mafini. U smesu se može dodati seckana crna čokolada (piše to i u uputstvu), a može se poslužiti sa nekim svežim voćem uz voćni sok, čaj ili napitak od pirinča.

Čia puding sa kokosovim mlekom i bananom zahteva pripremu dan unapred, ali je vrlo jednostavan. Pomešajte 2 dl dmBio napitak od kokosa, 2 kasike dmBio čia semenki i ostavite preko noći, ujutru iseckajte bananu ili neko drugo voce po zelji i ukrasite kokosovim listićima.

Palačinke od heljde sa džemom: 200g heljdinog brašna (ili samlevene dmBio heljde), prstohvat sode bikarbone, malo morske soli, 2 kašike maslinovog ulja, 1 čaša kisele vode, 1 čaša pirinčanog mleka pomešati i peći na blago nauljenom tiganju. Mazati sa džemom po izboru (predlažemo dmBio voćni namaz od jagode ili dmBio voćni namaz šumsko voće) ili medom, a može se dodati i sveže voće, naročito se banane lepo slažu sa heljdom.

Sutlijaš sa biljnim mlekom i cimetom je još jedna lepa opcija koju deca vole. dmBio beli pirinač jasmin sorte Thai Hom Mali poznat je po svojoj delikatno mirisnoj cvetnoj aromi, koja se posebno razvija tokom kuvanja pa je idealan za ovu užinu. Jednu šolju pirinča kuvate sa 2 šolje vode na umerenoj temperaturi, mešajući da ne bi zagoreo. Kad voda uvri dodajete zaslađivač po izboru i pola kašike biljnog mleka uz neprestano mešanje. Kada se pirinač ukuva dodajete još pola šolje biljnog mleka i nastavite da mešate. Ovaj postupak ponavljate dok se ne potroši svo biljno mleko (ukupno 2 šolje). Na kraju pospete cimetom i uživate.

Smuti od dmBio napitka od pirinča ili dmBio napitka od badema je najbrža i najjednostavnija užina kada vam se žuri. U blender ili multipraktik (poslužiće i štapni mikser) stavite 1 bananu, šaku nekog bobičastog voća (borovnice, maline, višnje, kupine, jagode), kašika mlevenog lana i kašika (ili po ukusu) dmBio kakao prahu i 1 čaša biljnog mleka. Ako koristite kiselo voće, možete dodati steviju ili med po ukusu.

Kada zaboravite na užinu ili nemate vremena za spremanje dmBio štanglice od susama su dobra varijanta uz sveže voće, jer je susam veoma hranjljiv i bogat mineralima.

Ima još puno toga što može i bez mleka da se spremi, a mi smo vam ponudili neke ideje i sjajne opcije koje nudi dmBio u nadi da ćemo vam bar malo olakšati spremanje. Javite nam koja užina se vama i vašoj porodici najviše svidela!


Važno:
Uvek proverite tačan sastav proizvoda na deklaraciji, posebno vodeći računa o sastojcima koji mogu da izazovu alergije ili intolerancije. Ovaj sadržaj je kreativnog i edukativnog karaktera, za individualna ograničenja u ishrani, pažljivo čitajte deklaracije.


Ovaj tekst je deo projekta Hrana pod lupom kojim naše udruženje Alergija i ja želi da skrene pažnju na probleme osoba sa različitim ograničenjima u ishrani (nutritivnim alergijama i intoleracijama), na adekvatno deklarisanje namirnica, na izbor namirnica kako bi olakšalo kupovinu i pripremu hrane bez alergena.

hrana pod lupom

Share

You may also like...