Nova kampanja od velikog društvenog značaja “HoReCa bez alergena”

20% stanovnika Srbije ima alergije, a smatra se da veliki broj osoba sa alergijskim oboljenjima ima alergije na hranu ili intoleranciju na namirnice koja je predodređena nekim drugim zdravstvenim oboljenjem. Evropske statistike nam ukazuju da 20% dece predškolskog uzrasta ima alergije na hranu, a 15% odraslih ima neko zdravstveno ograničenje u ishrani.

Nedelja između 10.05. do 17.05.2024. bila je Međunarodna nedelja razvoja svesti o nutritivnim alergijama i Međunarodni dan celijakije. Nacionalno udruženje “Alergija i ja” već nekoliko godina ove važne datume obeležava nizom aktivnosti, a ove godine smo obeležili i započinjanjem jedne velike inicijative koju smo nazvali „HoReCa bez alergena“.

Aktivnosti koje udruženje sprovodi tokom cele godine, usmerene su, pored razvoja svesti o alergijama na hranu, ka poboljšanju kvaliteta života pacijenata: dostupnost epinefrina, uvođenje ishrane bez alergena za decu u vrtićima i školama, uvođenje savremene terapije za lečenje nutritivnih alergija, odgovorno deklarisanje proizvoda i veća ponuda proizvoda bez alergena.

“Nacionalno Udruženje “Alergija i ja” je početkom 2021. godine pokrenulo projekat Hrana pod lupom, u cilju razvijanja svesti o alergijama i intoleranciji na hranu radi poboljšanja kvaliteta života pacijenata. Alergije na hranu su u konstantnom porastu kako svuda u svetu, tako i u Srbiji. Posledica unosa nekada i male količine alergena može biti alergijska reakcija, anafilaktički šok i smrtni ishod. Zato je ovo veoma važna tema za pojedince, kompanije i donosioce odluka. Udruženje želi da pokrene promene u oblasti deklarisanja namirnica i bezbednije ishrane van kuće, zalagajući se za sigurniji, zdraviji i kvalitetniji život osoba koje imaju zdravstvena ograničenja u ishrani”, izjavila je Snežana Šundić – Vardić, predsednica udruženja “Alergija i ja” i dodala:

“Pored direktne pomoći pacijentima sa nutritivnim alergijama i intolerancijom, u vidu saveta lekara specijalista, receptima i jelovnicima sastavljenim od namirnica bez alergena, te edukacijma i radionicama koje sprovodimo, Udruženje je pokrenulo inicijativu za obroke bez alergena u vrtićima i školama. Ove godine želimo da pokrenemo novu inicijativu za sigurne obroke bez alergena u restoranima.”

Ideja

Udruženje ovog proleća započinje kampanju „HoReCa bez alergena“. Cilj nam je da svim našim članovima (kojih ima preko 14000), osobama sa nutritivnim alergijama, njihovim porodicama, prijateljima i poslovnim partnerima u saradnji sa HoReCa zajednicom poboljšamo kvalitet života i promovišemo socijalnu inkluziju. Zadovoljavanje klijenata sa alergijama na hranu nije samo neophodnost već je i pokazatelj odlične usluge za korisnike.

Istraživanja pokazuju da sve veći broj gostiju traži restorane koji su bezbedni za njihove alergije odnosno posebne zahteve u iskrani. Ovo je USP, koji će svakom restoranu koji bude imao oznaku pouzdanosti u pripremanju hrane bez alergena biti dobar marketing jer ukazuje na nešto unikatno, posebno što nemaju svi restorani u ponudi.

Budite deo naše zajednice. Pomozite nam u kampanji. Učinimo da naša zemlja bude bolje mesto za život.

Kako ćemo to postići?

  1. Obavićemo razgovor sa menadžerima i glavnim kuvarima.
  2. Utvrditi koji nivo izbora bi bili spremni da pruže gostima. Za početak je dovoljno da mogu da ponude gostima 1 bezbedno jelo.
  3. Zaposleni bi prošli kroz obuku čuvanja i proceduru pripreme hrane bez alergena. Stekli bi znanje kako reagovati u slučaju izlaganja alergenima.

Osoblje bi dobilo:

  1. Pulikaciju o protokolu pripreme bezbednog obroka za osobe sa alergijom
  2. Prezentaciju – 10 koraka do obroka bez alergena
  3. Upitnik za zaposlene
  4. Oznaku pouzdanosti koju daje Nacionalno udruženje Alergija i ja

Ciljevi projekta

Glavni cilj je napraviti listu ugostiteljskih objekata u kojima osobe sa nutritivnim alergijama mogu pojesti makar 1 bezbedan obrok.

Ostali ciljevi obuhvataju širenje svesti o alergijama u ugostiteljskom sektoru, edukovanje zaposlenih i proširivanje turističke ponude Beograda i Srbije na populaciju koja ima zdravstvena ograničenja u ishrani i koja očekuje nivo usluge koja po pitanju alergija na hranu postoji u evropskim zemljama.

Efekti kampanje

Nakon završene kampanje imali bismo razrađenu šemu po kojoj bi novi ugostiteljski objekti mogli da se priključe projektu i dvojezični e-vodič ugostiteljske ponude koji će biti pogodan za osobe sa alergijama. Time ćemo olakšati život i socijalizaciju osoba sa alergijama na hranu, a sa druge strane omogućiti ugostiteljskim objektima bolji nivo usluge i veću vidljivost na mapi turističke ponude. Sajt udruženja broji preko 30.000 poseta mesečno, a naša zajednica na društvenim mrežama broji preko 50.000 članova, te i stranci koji se interesuju gde mogu pojesti bezbedan obrok bez alergena prvo posete naše profile kako bi se raspitali.

Zašto je projekat “Hrana pod lupom” važan?

Razloga je puno, ali jedan je najvažniji: Ispravno navođenje alergena nekome može spasiti život.

Projekat “Hrana pod lupom” traje već dugo, podstičući društvo i nadležne institucije da omoguće osobama sa zdravstvenim ograničenjima u ishrani lakši život i prevazilaženje prepreka koje im alergije nameću.

Nadamo se da ćete prepoznati vrednosti za koje se zalažemo i da ćete nam pomoći da razvijamo svest o ovom društveno značajnom problemu, zarad ravnopravnijeg i odgovornijeg društva.

OVDE možete popuniti prijavu za “HoReCa bez alergena”.

Share

You may also like...