Medjunaroda nedelja unutrašnjih alergena obeležena šesti put u Srbiji

Medjunaroda nedelja unutrašnjih alergena

Povodom Međunarodne nedelje unutrašnjih alergena podižemo svest o ovim svakodnevnim izazovima. Ova nedelja naglašava važnost podrške obolelima, kao i uvođenje praktičnih rešenja kako bi se život u zatvorenom učinio zdravijim i lakšim za sve članove porodice.

Dom bi trebalo da bude sigurno mesto, ali za one koji se suočavaju sa alergijama u zatvorenom prostoru, čak i jednostavne aktivnosti poput spavanja, odmora ili pripreme za novi dan mogu postati izazov zbog alergena u njihovom okruženju. Ovo može dovesti do neprijatnosti i problema sa disanjem, pa se kod pogođenih često javljaju simptomi slični polenskoj groznici tokom cele godine. Iza toga se krije iscrpljujuća borba sa alergenima, koja utiče ne samo na onoga ko ima problem već i na sve ukućane.

Suočavanje sa alergijama u zatvorenom prostoru često zahteva više od jednostavnog održavanja doma – za mnoge porodice to postaje svakodnevna borba za zdravlje. Poslovi kao što su usisavanje ili zamrzavanja mekih igračaka, brisanja prašine, pranja tekstila idr. ključni su za stvaranje bezbednog i zdravog okruženja.

Nekada se simptomi mogu značajno pogoršati.

Simptomi alergijske reakcije na unutrašnje alergene, poput prašine, grinja, buđi ili dlake kućnih ljubimaca, mogu se vremenom pogoršavati ako se ne preduzmu odgovarajuće mere za smanjenje izloženosti. Evo kako se simptomi mogu pojačati:

1. Respiratorni problemi:

Redovno udisanje alergena može dovesti do pogoršanja simptoma kao što su kašalj, otežano disanje, pritisak u grudima i ponavljajući napadi astme kod osetljivih osoba.

2. Dugotrajna zapušenost nosa i curenje:

Konstantna izloženost alergenima može izazvati hroničnu upalu nosne sluzokože, što dovodi do stalno zapušenog nosa, svraba i kijanja, kao i smanjene sposobnosti osećaja mirisa.

3. Oči:

Crvenilo, suzenje, svrab i osećaj peckanja u očima postaju učestaliji i intenzivniji, što može uticati na svakodnevne aktivnosti i kvalitet sna.

4. Kožni simptomi:

Reakcije na koži mogu se pojačati, naročito kod onih koji imaju ekcem ili atopijski dermatitis. Kontakt sa alergenima može uzrokovati osip, crvenilo, perutanje i ozbiljan svrab.

5. Problemi sa sinusima:

Zbog dugotrajnog zapušenja disajnih puteva, može doći do infekcija sinusa (sinusitis), što izaziva glavobolje, pritisak u predelu lica i osećaj umora.

6. Pogoršanje alergijske astme:

Za osobe koje već imaju astmu, konstantna izloženost unutrašnjim alergenima može povećati rizik od češćih i težih napada, što zahteva dodatnu medicinsku intervenciju.

7. Poteškoće sa spavanjem:

Simptomi poput kašlja, zapušenosti nosa i svraba mogu poremetiti san, što dodatno doprinosi umoru i slabijoj koncentraciji tokom dana.

8. Mentalno zdravlje:

Stalni osećaj nelagodnosti, umor i nedostatak kvalitetnog sna mogu dovesti do stresa, razdražljivosti i osećaja iscrpljenosti, što može negativno uticati na raspoloženje i psihičku stabilnost.

Pratite celu nedelju posvećenoj unutrašnjim alergenima na našem Instagram profilu. i saznajte kako možete da podržite svakoga koji ima alergije na prašinu, grinje, kućne ljubimce, buđ.

Medjunarodna nedelja unutrašnjih alergena

Share

You may also like...