Ishranom protiv alergije
Alergija na hranu i druge neravnoteže sa hranom (netolerancije) i bolesti vezane za hranu (celijakija) sve više navode na razmišljanje da jedna hrana šteti, a druga leči. Stres i loša hrana uzrokuju neravnotežu u organizmu. Zdrav način života i adekvatna ishrana osnovne su preporuke specijalista, ali postoje određene namirnice koje zbog svog sastava imaju antioksiditivna, antizapaljenska i antibakterijska i antihistaminska delovanja. Način delovanja na metabolizam i njihova nutritivna vrednost pomažu u prevenciji alergije i smanjenju alergijskih reakcija. Koje su to namirnice?
Bioflavonoidi
Bioflavonoidi su veliki skup prirodnih sastojaka biljnog porekla, takođe poznatih i kao vitamin P. Nalazi se u skoro svim biljkama i povoljno utiče na prevenciju i lečenje određenih bolesti. Hemijska struktura bioflavonoida slična je lekovima u pumpicama za astmu. Pomažu u smanjenju proizvodnje histamine. Njhovo delovanje se odnosi na opuštanje disajnih puteva. Najveća koncentracija bioflavonoida nalazi u citusnom voću. Ostali značajni izvori bioflavonoida su:
Brokoli – 100 grama obezbeđuje više od 150% preporučenog unosa dnevne doze vitamina C. Takođe sadrži vitamin A i K, kompleks vitamina B, gvožđe, magnezijum, cink, kalijum…
Citrusno voće – Vitamin C je prirodni antihistaminik.
Tamno grožđe – Antioksidans koji se nalazi u kožici grožđa poseduje antizapaljenska svojstva koja mogu umanjiti simptome alergije.
Pročitajte: Kome se preporučuje dijeta bez glutena i bez mleka?
Višnje – Bogat su izvor kalijuma, a sadrže i nešto bakra, mangana, megnezijuma, gvožđa, kalcijuma, fosfora i cinka, vitamina A, B6 i C. Mnoga istraživanja su potvrdila da su višnje ublažuju simptome autoimunih bolesti, zbog svoje antioksidantne uloge.
Jabuke
Jabuka na dan ne pomaže da se rešite alergije na polen, ali jaka kombinacija suptanci koje se nalaze u jabukama mogu barem malo da pomognu. Preporučene količine vitamina C – mogu delovati kao zaštita od alergija i astme. Antioksidans kvercetin, koji se nalazi u jabuci takođe je povezan sa boljim radom pluća.
Cink
Podstiče imuni sistem i ima antioksidantnu ulogu. Prirodni izvori cinka su: crveno meso, zrna žitarica, pšenične klice, spanać, boranija, grašak, jaja, mleko, ostrige, vino, seme bundeve i pivski kvasac.
Spanać
Zahvaljujući betakarotenu, hlorofillu i vitaminu C deluje kao antioksidans. Pronađeno je 13 različitih flavonoida u spanaću koji imaju antioksidativno i antikancerogeno dejstvo.
Začini
Đumbir – Hemijski sastojci koje đumbir sadrži korisni su u sprečavanju procesa biosinteze prostaglandina, koji je odgovoran za nastanak upala. Ima analgetska, smirujuća i antibakterijska svojstva, a zbog antihistaminskog delovanja koristi se i kod lečenja alergija.
Kurkuma – Vrsta začina koji svaka kuhinja treba da ima, upravo zbog antioksidansnog, antikancerogenog i antiupalnog dejstva koje ovaj začin poseduje. Kurkuma blokira imunoglobulin E, sprečava ili smanjuje simptome alergija. Možete je koristiti tako što čete po jednu kašičicu dodavati u jela koja svakodnevno konzumirate. S obzirom da nema mnogo jak ukus, možete kurkumu dodavati i u kolače.
Magnezijum
Ovaj mineral pomaže u pročišćavanju zakrčenih disajnih puteva u plućima. Jedno istraživanje pokazalo je da laboratorijske životinje s manjkom magnezijuma, kad se izlože alergensima, pokazuju veći nivo histamina od životinja koje dobijaju dovoljno magnezijuma.
Maslinovo ulje
Dobrobiti maslinovog ulja za zdravlje su zbog obilja antioksidansa i nezasićenih masnih kiselina. Maslinovo ulje sadrži vitamine A i E, skvalen, zasićene masne kiseline, palmitinsku kiselinu, stearinsku kiselinu, oleinsku i linolnu kiselinu te vrlo važne bifenole. Od minerala sadrži kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum, gvožđe i cink.
Laneno ulje
Ulje sjemenki lana sadrži 50-60% omega 3 masnih kiselina (dvostruko više od ribljeg ulja).
Riba
U pojedinim istraživanjima pokazano je da omega 3 masne kiseline mogu da smanje rizik od dobijanja alergije, ali i da ublaže simptome. Loša stvar jeste da vam je potrebna velika količina omega 3 masnih kiselina kako biste osetili minimalan učinak.
Indijski orah
Prepun esencijalnih minerala poput kalcijuma,magnezijuma, gvožđa, kalijuma, cinka i fosfora.U malim količinama sadrži i natrijum. Izuzetno je hranljiv i bogat sa proteinima. Pored vitamina C kojeg ima gotovo pet puta više nego u pomorandži, indijski orasi su bogati riboflavinom (vitamin B2),tiaminom(B1),niacinom (B3),vitaminom B6 kao i sa folnom kiselinom. Sadrži i vitamin K i E. Odličan antioksidans.
Pročitajte još: Kako iskombinovati obrok malom alergičaru?
[hr]